Ne érezzen bűntudatot vagy zavart, ha ágyi poloska nyomát vélte felfedezni otthonában – ugyanis bárkivel előfordulhat!
Ez a világszerte elterjedt élősködő a luxusszállodáktól a zsúfolt kollégiumokig bárhol tanyát verhet, a tisztaság és rend mértékétől függetlenül.
Egyetlen körülmény szükséges csupán a megjelenéséhez: az ember közelsége.
Hogyan kerülhet be az ágyi poloska az otthonunkba? Minek „köszönhető” a megjelenése? Erre a kérdésre nyújt választ legfrissebb blogcikkünk.
Az ágyi poloska nem csupán alkalmi vérszívó, hanem egy visszatérő és magas szinten rejtőzködni képes élősködő. Parányi, 2-5 mm hosszú, poloskákéra jellemző formájú teste vörösesbarna, csípése pedig rendkívül kellemetlen: a testszerte megjelenő piros foltok erőteljesen viszketnek.
Éjszakai életmódot folytat, nappal legfeljebb elhalt példányaikból vagy ürülékük nyomából következtethetünk jelenlétére.
Lássuk, mik azok a tényezők, melyek által kapcsolatba kerülhetünk az ágyi poloskával és lakásunkba kerülhet a nem kívánatos rovar.
Otthonból otthonba?
A társasházakban, panelházakban, különösen az egymáshoz képest függőleges irányban élő szomszédok és lakótársak otthonából az ágyi poloska könnyedén átvándorol egyik lakótérből a másikba. A szellőző- és fűtéscsöveken, repedéseken keresztül gond nélkül közlekedik, sőt, akár egy egyszerű ágyneműkirázás során, az ablakon keresztül is bejuthat a
lakásba az apró rovar. Ismételt fertőződés esetén gyorsan egyértelművé válik, hogy az elszigetelt megoldási törekvések nem nyújtanak tartós eredményt – kollektív összefogás szükséges a helyzet megoldásához.
Használt lakás, ház vásárlásakor, legkésőbb a költözés során alaposan meg kell vizsgálni a fal és a tapéta repedéseit, a szőnyegek, szegélylécek, faliképek és kapcsolók környékét, sőt, az esetlegesen ott hagyott bútorok redőit, polcait is, mert az élősködők nappal ezeken a rejtekhelyeken húzódnak meg. Ne feledjük, apró méretüknek köszönhetően akár egy üres lakásban is képesek megbújni. Az éles szem észreveheti az ágyi poloska által hátrahagyott ürüléket, szennyeződéseket is.
Ágyi poloskával fertőzött tárgyak
A társasházak közös tereiből, utcai lerakatokból, folyosókról begyűjtött régi lámpák, használt bútorok, lakás-kiegészítők vásárlásával sajnos a nem kívánatos albérlők is bejuthatnak otthonunkba. A bontásból, lomtalanításból származó anyagok használatát lehetőleg kerüljük, vagy csak nagy körültekintéssel tegyük! A kárpitozott bútordarabok és lakás-kiegészítők különösen kockázatosak lehetnek, igyekezzünk elkerülni ezek újbóli felhasználását.
Amennyiben nálunk telepedett meg ágyi poloska, nem feltétlenül szükséges kidobni a bútorokat, hiszen egy szakember megbízhatóan segít az élősködők eltávolításában. Ha azonban mégis túl nagy a fertőzöttség és a rovartirtó tanácsára úgy döntünk, hogy megválunk néhány otthoni bútordarabtól, tegyük azt felelősséggel és halogatás nélkül! Lényeges, hogy a fertőzött tárgyak azonnal a szeméttelepre kerüljenek, különben fennáll a veszélye, hogy másvalaki otthona is megfertőződik, miután magához vette az általunk hátrahagyott bútort.
Ebben a Trió Vár tud segíteni, szakszerűen és biztonságosan szállítja el az ágyi poloskával fertőzött bútorokat.
Utazzunk figyelmesen, ne vigyünk haza szuvenírt!
Utazásaink során, a szálláshelyeken – az apartmanoktól a kollégiumokon át a szállodákig – bárhol szembesülhetünk az ágyi poloska jelenlétével. Megtelepedését sajnos nem zárja ki sem a rend, sem a tisztaság, igaz, könnyebben elrejtőzik a zsúfoltabb helyeken. Hazautazáskor könnyedén magunkkal vihetünk néhány példányt ruházattal, táskával vagy egyéb használati tárggyal. Ugyanígy egy-egy kórházi tartózkodás is magában hordozza ennek lehetőségét.
Szintén hétköznapi fertőzési forrás a tömegközlekedés igénybevétele. A járművek használata során nagyszámú emberhez kerülünk közel, ezáltal jelentős az esélye annak, hogy az ülések, táskák és ruhák érintkezése által otthonunkba juttatunk egy-egy élősködőt. Mivel az ágyi poloskák könnyűszerrel megbújnak a textilborítású ülésekben, kellemetlen meglepetésként cipelhetjük haza őket akár vonatról vagy repülőgépről is.
Honnan kerülhet még lakásunkba a rovar?
Például a munkahelyünkről. Leginkább azok a foglalkoztatók lehetnek érintettek a terjesztésben, ahol a dolgozók nagy számban, viszonylag közeli kommunikációval, érintkezéssel foglalkoznak más emberekkel, illetve ahol más személyek lakásaival, otthonával, valamint használati tárgyaival kerülnek kapcsolatba.
Ahonnan nem kapunk ágyi poloskát…
Zárásként érdemes szót ejtenünk még arról, hogyan nem terjed az ágyi poloska. A közhiedelemmel ellentétben a háziállatok (kutyák, macskák) nemigen vesznek részt az élősködő szétszórásában. Mivel az ő vérükön nem él meg ez a kis vérszívó, így – bár nem kizárt – a terjesztésben játszott szerepük elenyésző.
Trió Vár Rovarirtó Társaság – Ágyipoloska-irtás – 06 30 953 6318
Amennyiben Önnek is meggyűlt a baja az ágyi poloskákkal, hívjon minket bizalommal vagy kérjen árajánlatot!
Ha tetszett a cikk, ossza meg ismerőseivel!